poniedziałek, 16 lutego 2015

Святий Єронім Еміліані - 8 лютого

Єронім Еміліані

8 лютого (довільний спомин)


Офіцер венеціанської армії Джіроламо М’яні (так читається його ім’я) походив зі знатного й багатого роду, його мати була спокрівнена з дожами, батько – патрицій. Народився 1486 року. Командував захистом однієї з фортець Венеціанської республіки в ті цікаві часи, коли ще не було Італії, а Республіка воювала зі Священною Римською імперією… Потрапивши в полон 1511 року, Єронім Еміліані був ув’язнений у Кастель Нуово, і там дав Богові обітницю: якщо врятується, то змінить своє життя.
Чимало людей у важких обставинах дають Богові різні обіцянки. Далеко не всі їх виконують. Утікши із в’язниці справді несподіваним, чудесним чином, Еміліані не забув свою обітницю. Його духовником став Джамп’єтро Караффа, майбутній Папа Павло IV. Еміліані провадив покутницьке життя і займався будуванням притулків. Вочевидь виходячи зі свого виховання в дитинстві, яке зробило його блискучим офіцером, але не дало віри, – він засновував і зводив сиротинці у Венеції, Брешії, Бергамо, Вероні, Комо, Мілані. Чималі статки його сім’ї стали тут якнайкраще в нагоді.
Єронім Еміліані вирізняється не самим по собі тим, що будував притулки. «Бідних завжди маєте з собою», сказав Христос незадовго до своєї смерті. В Церкві не бракує товариств і діячів, які допомагають дітям і біднякам. І не бракує канонізованих священиків, засновників різних конгрегацій. Однак випадок Еміліані нетиповий, оскільки своє «Товариство служіння бідним», відоме нині як Орден регулярних кліриків Сомаски, він заснував 1528 року, будучи мирянином.
Святий Єронім визволився не тільки з в’язниці. «Божим втручанням він був визволений з ланцюгів егоїзму, гордині, гонитви за самоствердженням, і його життя, скероване доти лише на справи земні, попрямувало до Бога, Якого він любив і Якому служив у сиротах і вбогих», – так написав Папа Бенедикт XVI у листі до 500-річчя Ордену кліриків Сомаски.
Єронім Еміліані помер 1537 року під час епідемії чуми, заразившись від хворого в одному з патронованих ним шпиталів.
В іконографії зображається у священицькому вбранні, з Євангелієм у руці. Атрибути: ланцюги, як символ звільнення; кулі, як натяк на військову кар’єру; оточений дітьми або пригортає хлопчика. Покровитель сиріт і покинутих.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz