wtorek, 2 grudnia 2014

Святий Франциск Ксаверій, пресвітер

3 грудня (обов'язковий спомин)

Баски – народ рвучкий. Своєрідні «іспанські галичани». До них належав св.Франциск Ксаверій, «Апостол Сходу», «Апостол Індії та Японії», про якого кажуть, що тільки св.Апостол Павло навернув до Христа більше людей, ніж він.
Франциск Ксаверій (1506–1552) народився в замку Хав’єр поблизу Памплони, Наварра. Його батько був доктором Болонського університету, головою королівської Ради Наварри, а сам Франциск після навчання в Парижі викладав деякий час у колегії Доман-Бове, де й познайомився зі св.Петром Февром, а згодом – зі св.Ігнатієм Лойолою. Мало того що він був рвучкий з натури: йому не залишалося «батьківщини на землі», оскільки 1512 року Кастилія захопила Наварру, і родинне гніздо Франциска було стерте з лиця землі. Отож він тим ревніше пройнявся думкою шукати батьківщину в небі, а на землі – завойовувати нові землі для Царства Христового.
Всі троє святих жили в одній келії, спільно склали присягу «стати під знамена Христа». А оскільки саме в цей час Мартін Лютер розбурхав активні нападки на Католицьку Церкву, брати новопосталого об’єднання внесли до своїх правил додаткове: присягу на абсолютну вірність Церкві. Товариство Ісуса постало 15 серпня 1534 року.
На місію в Індію св.Фанциск відплив і як Апостольський нунцій, і водночас як представник короля Португалії (місцем призначення було Гоа – центр португальських володінь в Індії). Провадив душпастирську діяльність в Індії (1542–1544), на Молукських островах (1545–1547) і в Японії (1549–1551).
Помер, виснажений важкою працею, кліматом та хворобами, на підході до берегів Китаю, куди так і не встиг занести Добру Новину про спасіння.
Гаряче проповідував Христа як єдиного Спасителя і хрещення як підставу спасіння, не розглядаючи ніякі інші релігії як можливі «сходинки» до істинного Бога. Відповідно до харизми єзуїтів, не був «священиком тільки до порогу храму», в разі потреби звертався до світських властей, використовував свою владу представника короля для того, щоб утихомирювати апетити європейців-спекулянтів і захищати місцевий люд. Як місіонер-єзуїт, блискуче склав «життєвий іспит» на вірність Церкві, перебуваючи далеко від Рима і цілими роками не маючи зв’язку з Апостольською Столицею.

Гоа, базиліка Бон Хесус, бічний вівтар. Тут покояться мощі св.Франциска Ксаверія
Тіло святого перебуває в Гоа й досі; воно нетлінне і раз на 10 років його виставляють для поклоніння. Беатифікований 1619 року, канонізований 1622 року разом зі св.Ігнатієм Лойолою. Покровитель Австралії, Борнео, Китаю, Індії, Гоа, Японії, Нової Зеландії.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz